Městský obvod Plzeň 6 - Litice
ÚvodVýlet se seniory ve středu 1. 6. 2022

Výlet se seniory ve středu 1. 6. 2022

     Ve středu 1.6.2022 připravil MO6 Plzeň-Litice výlet pro seniory. Nejdřív jsme navštívili zámek Orlík, prošli hlavním zámeckým okruhem, prohlédli jsme si přilehlou zahradu. Potom už na nás čekal parník, kterým jsme se svezli po přehradě až na hráz. Po výborném obědě, který pro nás představoval i chvilku odpočinku, jsme se vrátili na vodní elektrárnu Orlík.  

     Tam se nám věnovali dva průvodci a zvlášť pán, provázející druhou skupinu byl opravdu velký nadšenec a znalec. Seznámil nás s historií elektrárny, její výstavbou, funkcí, opravách, hlavně po povodních v roce 2002. Byli jsme v útrobách elektrárny, kde část ze zúčastněných seniorů zjistila, že některé elektrické součásti jsou ještě původní a vyrobené v „Závodech V.I.Lenina“ a oni se mohli na jejich výrobě podílet, protože ve „Škodovce“ v té době pracovali. Také jsme viděli nově dokončený výtah pro lodě, a právě probíhající stavbu bezpečnostního přelivu, který se staví, jako ochrana hráze a elektrárny, aby nedošlo k podobné situaci jako v době zmiňovaných povodní. Tehdy se elektrárna opravovala a rozjížděla postupně čtyři roky a stálo to obrovské množství peněz.

    Po přejezdu do Vrchotových Janovic jsme si na zdejším zámku prohlédli napřed výstavu „České zvonařství“ a poté díky ochotě průvodkyně expozici „Společnost v Čechách 19.století a Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice“, ale hlavně jsme se dozvěděli o životě baronky Sidonie Nádherné. Kdo by to nevěděl tato paní byla nejen chytrá, vzdělaná, kultivovaná, emancipovaná, ale i krásná vzhledem a „Nádherná“, bylo její příjmení.

„Zájezdu jsem se s našimi seniory zúčastnila, myslím, že jsme si všichni výlet moc užili, viděli mnoho krásných historických i technických památek. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí, a hlavně nám ohromně přálo počasí, tak jsem přesvědčená, že se nám zájezd vydařil, a naši výletníci byli spokojeni. Chtěla bych tímto poděkovat paní Jitce Hudečkové, která je již několik let vedoucí těchto zájezdů, za její dobrou práci,“ uvedla starostka Blanka Kantová

Fotografie od pana Bohuslava zde

Poslední aktualizace: 6. 6. 2022, Jana Bocková


COVID-19

Aktuální opatření – informace pro občany